امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
اشریشیا کلی

باکتری اشریشیا کلی چیست؟

باکتری اشریشیا کلی (E. coli) به طور معمول بخش مهمی از دستگاه روده سالم انسان و حیوانات خون گرم را شامل می­شود. یک باکتری میله ای شکل از خانواده انتروباکتریاسه است. می تواند در محیط های دارای هوا یا بدون هوا زندگی کند. باکتری اشریشیا کلی می­تواند از طریق آب یا غذای آلوده یا از طریق تماس با حیوانات یا افراد منتقل شده و باعث اسهال شود. برخی از انواع باکتری اشریشیا کلی می­توانند باعث عفونت مجاری ادراری، بیماری تنفسی و ذات الریه و سایر بیماری ها شوند. باکتری اشریشیا کلی به عنوان نشانگر برای آلودگی آب استفاده می شود. ممکن است این باکتری در آب آشامیدنی یافت ­شود که خود مضر نیستند، اما نشان دهنده آلودگی آب هستند. باکتری اشریشیا کلی از گروه متنوعی از باکتری ها تشکیل شده است. سویه های بیماریزا باکتری اشریشیا کلی به پاتوتیپ طبقه بندی می شوند. شش پاتوتیپ با اسهال مرتبط هستند و در مجموع به عنوان باکتری اشریشیا کلی اسهالی شناخته می شوند. برخی از انواع باکتری اشریشیا کلی با تولید سمی به نام شیگا توکسین باعث بیماری می شوند. باکتری هایی که این سموم را می سازند، باکتری اشریشیا کلی » تولید کننده سم شیگا» یا به اختصار STEC نامیده می شوند. ممکن است این باکتری ها با نام های باکتری اشریشیا کلی وروسیتوتوکسیک (VTEC) یا باکتری اشریشیا کلی انتروهموراژیک (EHEC) نامیده شوند. دو نوع کلی از سموم شیگا وجود دارد، شیگا توکسین 1 و شیگا توکسین 2. سویه ها ممکن است حامل یک سم شیگا یا هر دو به طور همزمان باشند. سویه هایی که سم شیگا ۲ را تولید می کنند، بدخیم تر هستند. حتی در میان سویه‌های بدخیم‌تر STEC، بسیاری از عفونت‌ها تشخیص داده نمی‌شوند.

علایم ناشی از عفونت اشریشیا کلی چیست؟

علائم عفونت باکتری اشریشیا کلی » تولید کننده سم شیگا» برای هر فرد متفاوت است اما اغلب شامل گرفتگی شدید معده، اسهال (اغلب خونی) و استفراغ است. اگر تب وجود داشته باشد، معمولاً خیلی زیاد نیست (کمتر از 101 درجه فارنهایت / کمتر از 38.5 درجه سانتیگراد). اکثر افراد در عرض 5 تا 7 روز بهبود می یابند. برخی از عفونت ها بسیار خفیف هستند، اما برخی دیگر شدید یا حتی تهدید کننده زندگی هستند.

روش های شناسایی باکتری اشریشیا کلی چیست؟

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR)، با استفاده از پرایمرها علیه ژن uidA که بتا-D-گلوکورونیداز را کد می کند، می تواند برای شناسایی دقیق باکتری اشریشیا کلی استفاده شود.

عفونت ناشی از باکتری اشریشیا کلی چگونه درمان می شود؟

خوشبختانه اکثر عفونت های اشریشیا کلی خود به خود از بین می روند. می توان با نوشیدن مایعات فراوان برای جایگزینی آنچه که از طریق اسهال و/یا استفراغ از دست رفته، به مدیریت عفونت اشریشیا کلی کمک کرد. همچنین تا حد امکان استراحت کرد. آنتی بیوتیک ها معمولاً برای عفونت های اشریشیا کلی تجویز نمی شوند زیرا می توانند بیماری را بدتر کرده و انسان را در معرض خطر سندرم همولیتیک اورمیک (HUS) قرار دهند.

راه های پیشگیری از باکتری اشریشیا کلی چیست؟

افرادی که شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری های ناشی از غذا دارند، زنان باردار، نوزادان، کودکان، افراد مسن و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مانند افراد مبتلا به سرطان، دیابت یا HIV/AIDS هستند.

بهداشت مناسب، به ویژه شستن خوب دست ها را رعایت کنید.

پس از استفاده از حمام و تعویض پوشک، دست های خود را کاملا بشویید.

قبل و بعد از تهیه یا خوردن غذا دست های خود را به خوبی بشویید.

پس از تماس با حیوانات یا محیط آنها (در مزارع، باغ وحش ها، نمایشگاه ها) دست های خود را به طور کامل بشویید.

قبل از تهیه و دادن بطری یا غذا به نوزاد یا کودک نوپا، قبل از دست زدن به دهان نوزاد یا کودک نوپا، و قبل از دست زدن به پستانک یا سایر چیزهایی که وارد دهان نوزاد یا کودک نوپا می شود، دست های خود را کاملا بشویید.

تمام اشیایی که وارد دهان نوزادان و کودکان نوپا می شوند (مانند پستانک و دندان گیر) را تمیز نگه دارید.

اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید (برای اطمینان، برچسب محصول را بررسی کنید). این محصولات مبتنی بر الکل می توانند در برخی شرایط به سرعت تعداد میکروب های روی دست را کاهش دهند، اما جایگزینی برای شستشو با صابون و آب روان نیستند.

میوه ها و سبزیجات را به خوبی زیر آب جاری بشویید، مگر اینکه در بسته بندی نوشته شده باشد که محتویات آن از قبل شسته شده است.

گوشت ها را کاملا بپزید:

برای از بین بردن میکروب های مضر، استیک ها و کباب های گوشت گاو را در دمای داخلی حداقل 145 درجه فارنهایت (6/62 درجه سانتیگراد) بپزید و بعد از اینکه گوشت را از روی گریل یا اجاق گاز خارج کردید، اجازه دهید به مدت 3 دقیقه استراحت کند.

گوشت چرخ کرده را تا حداقل دمای داخلی 160 درجه فارنهایت (70 درجه سانتیگراد) بپزید.

همیشه از دماسنج غذا استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا گوشت به دمای داخلی ایمن رسیده است یا خیر، زیرا نمی توانید با نگاه کردن به رنگ گوشت متوجه شوید که آیا گوشت به طور ایمن پخته شده است یا خیر.

در قسمت های آماده سازی غذا باعث آلودگی متقاطع نشوید. دست ها، پیشخوان ها، تخته های برش و ظروف را پس از تماس با گوشت خام کاملاً بشویید.

از شیر خام، محصولات لبنی غیر پاستوریزه و آب میوه های غیر پاستوریزه (مانند سیب تازه) خودداری کنید.

هنگام شنا و هنگام بازی در دریاچه ها، برکه ها، نهرها، استخرهای شنا و استخرهای حیاط خلوت، آب را قورت ندهید.

منبع

https://www.cdc.gov/ecoli/general/index.html

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16638-e-coli-infection

نویسنده : دکتر دادار

آزمون های قابل انجام در آزمایشگاه میکروبیولوژی عمومی مابا

آدرس : تهران - خیابان جلال آل احمد- به سمت غرب- بعد از پل آزمایش- پلاک 193 - ساختمان بهشت آیین
کدپستی :1464776414
تلفن : 86018864   86018736  86018760 - 021
فكس : 88256470 - 021
ایمیل : info@maba.ir
شماره تلگرام : 09023051765
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مجتمع آزمایشگاهی بهشت آیین ( مابا ) محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح